Jeśli Twój kot doświadcza któregoś z wymienionych powyżej objawów, możesz się zastanawiać, jakie zabiegi można wykonać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o laseroterapii, podawaniu płynów podskórnych i szczepieniach. Wszystkie zabiegi opisane w tym artykule są niechirurgiczne i nieinwazyjne. Polegają one na stymulowaniu naturalnych zdolności kota do leczenia poprzez aktywację drenażu limfatycznego. Zabiegi te zmniejszają również ból, siniaki i stan zapalny.
Podawanie kotu leków
Przed podaniem kotu tabletki należy przygotować otoczenie. Usiądź na krześle lub stole w pobliżu kota. Przełóż tułów nad jego szyją, a prawą rękę przenieś na lewy łokieć. Przytrzymaj delikatnie tabletkę, podczas gdy kot otwiera pyszczek. Jeśli tabletka jest zbyt mała, aby zmieścić się w pyszczku kota, należy umieścić ją bezpośrednio w jego ustach. Może być potrzebna pomoc w utrzymaniu głowy kota w określonej pozycji, np. podczas leżenia w łóżku.
Jeśli kot niechętnie połyka, możesz spróbować położyć go na swoich kolanach. Gdy kot otworzy pyszczek, umieścić tabletkę w pobliżu jego podstawy. Nie umieszczaj tabletki nad ostrymi zębami kota. Możesz również delikatnie pocierać gardło kota, aby zmusić go do połknięcia tabletki. Jeśli kot jest kotkiem, możesz umieścić go na swoich kolanach lub owinąć ręcznikiem. Gdy tabletka znajdzie się na swoim miejscu, należy zrobić krótką przerwę i pozwolić kotu na jej połknięcie.
Terapia laserowa
Wielu lekarzy weterynarii zaczęło oferować kotom terapię laserową. Terapia ta jest doskonałym sposobem na zmniejszenie bólu i wspomaganie gojenia, bez konieczności poddawania się zabiegowi chirurgicznemu. Terapia laserowa jest również nieinwazyjna i może przynieść ulgę w przewlekłym bólu spowodowanym przewlekłymi schorzeniami, takimi jak zapalenie stawów. Zaskakująca liczba innych schorzeń może być leczona za pomocą laseroterapii, w tym leczenie ran, alergii, skaleczeń i stanów zapalnych. Koty również mogą korzystać z terapii laserowej w przypadku trądziku. Oprócz tych korzyści, laseroterapia dla kotów może poprawić stan zdrowia Twojego kota.
W zależności od stopnia zaawansowania choroby kota, terapia laserowa może pomóc w zmniejszeniu bólu już po kilku sesjach. Większość zabiegów trwa od trzech do ośmiu minut, w zależności od schorzenia. Chociaż poprawy objawów można się spodziewać już po pierwszej sesji, zauważalna różnica może być widoczna dopiero po kilku zabiegach. Jeśli Twój kot cierpi z powodu przewlekłego bólu, być może będziesz musiał zaplanować kilka zabiegów w czasie, aby uzyskać pełne korzyści. Jeśli jednak obawiasz się, że terapia laserowa może mieć skutki uboczne, przed podjęciem decyzji o jej zastosowaniu skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Podskórne podawanie płynów
Gdy kot potrzebuje wstrzyknięcia płynu podskórnego, ważne jest, aby wykonać je ostrożnie i prawidłowo. Jeśli używasz zestawu do podawania płynów, pamiętaj, aby zdjąć osłonkę z igły, a następnie wkręcić hubkę na miejsce. Podczas tej procedury należy uważać, aby nie dotykać igły ani skóry, a następnie wypuścić kota po prawidłowym sprawdzeniu jego stanu. Lekarz weterynarii może zademonstrować prawidłową technikę. Jeśli nie, niniejszy przewodnik ma służyć jako „arkusz wskazówek”, z którego możesz korzystać, gdy jesteś sam z kotem.
Płyny powinny mieć temperaturę pokojową, a kot powinien czuć się komfortowo podczas zabiegu. Płyny nigdy nie powinny być zbyt gorące ani zbyt zimne. Większość kotów toleruje podawanie płynów w temperaturze pokojowej, ale jeśli jest to dla nich niekomfortowe, ważne jest, aby przechowywać je w lodówce. Jeśli kot nie toleruje podawania płynów, lekarz weterynarii prawdopodobnie zaleci alternatywną metodę leczenia. W przypadku kotów, które nie są przyzwyczajone do przyjmowania płynów, pomocna może być konsultacja z lekarzem weterynarii.
Szczepienia
Szczepienia dla kotów są ważne dla ochrony kota przed najczęściej występującymi chorobami kocimi. Chociaż wiele kotów jest zwierzętami domowymi, nadal mogą one wychodzić na zewnątrz i wdawać się w bójki z innymi zwierzętami. Koty domowe nadal posiadają naturalny instynkt łowiecki i często pokazują zdobycz swoim właścicielom. Koty są również najczęstszymi zwierzętami domowymi, które zarażają się wścieklizną. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby zapobiec zarażeniu się kota wścieklizną.
Podstawowe szczepienia kotów obejmują wściekliznę, nosówkę i białaczkę. Koty powinny być również chronione przed wirusem białaczki kotów (FeLV). Szczepionka ta jest zalecana tylko dla kotów, które spędzają czas na zewnątrz. Jest to choroba wysoce zakaźna, która może spowodować poważne uszkodzenia u Twojego zwierzęcia. Ważne jest, aby chronić swojego kota przed białaczką kotów i zapobiegać rozwojowi chorób śmiertelnych u zwierzęcia.
Leki zmniejszające lęk
Koty mogą doświadczać krótkotrwałej reakcji lękowej, kiedy znajdują się w nowym otoczeniu, na przykład podczas wizyty u weterynarza lub gdy hałas fajerwerków jest zbyt głośny. Silniejszy stres może prowadzić do zachowań agresywnych, takich jak próby ucieczki lub ugryzienia człowieka. Aby pomóc kotom się zrelaksować, często podaje się im leki obniżające poziom lęku, co może ograniczyć konieczność stosowania leków na zachowania agresywne. Ale skąd możesz wiedzieć, czy dany lek przeciwlękowy jest odpowiedni dla Twojego zwierzęcia? Musisz porozmawiać z lekarzem weterynarii, aby sprawdzić, czy u Twojego kota nie występuje któryś z poniższych problemów.
Chociaż niektóre koty dobrze reagują na leki zmniejszające lęk, należy pamiętać, że leki te nie leczą fobii u kota. Leki te stanowią krótkoterminowe rozwiązanie, ale nie leczą przyczyn leżących u podstaw lęku, więc po ich odstawieniu lęk prawdopodobnie powróci. Ważne jest również poznanie długoterminowych skutków stosowania leków zmniejszających lęk u kotów. Na szczęście dostępnych jest kilka opcji, zarówno krótko-, jak i długoterminowych rozwiązań.
Rehabilitacja fizyczna
W miarę jak właściciele kotów stają się coraz bardziej świadomi zmian zachodzących u ich kocich towarzyszy, rośnie zapotrzebowanie na właściwe diagnozy i leczenie. Rehabilitacja fizyczna jest doskonałym sposobem, aby pomóc kotu odzyskać zdolność poruszania się bez bólu. Rezultaty różnią się u poszczególnych kotów w zależności od stopnia zaawansowania choroby, zastosowanych metod leczenia oraz przestrzegania przez pacjenta zalecanych zmian w stylu życia. Rehabilitacja fizyczna jest często prowadzona w szpitalu, ale większość programów obejmuje także zmianę stylu życia w domu.
Po doznaniu przez kota urazu, będzie on wymagał okresu rehabilitacji. Fizykoterapia nie jest najbardziej praktyczną metodą rehabilitacji, ale może pomóc kotu w szybszym powrocie do zdrowia. Może również pomóc w zmniejszeniu bólu i obrzęku spowodowanego zabiegiem chirurgicznym. Może także wzmocnić mięśnie i poprawić ruchomość stawów. Fizykoterapia nie wyleczy wprawdzie Twojego kota z choroby, ale może pomóc mu szybciej wrócić do zdrowia i zapobiec dalszym problemom.
Podobne