Gabinet Weterynaryjny – Kocurek

Idealne miejsce jeżeli szukasz informacji prosto od weterynarza. Piszemy tak jak potrafimy, ale zrozumiale i dla każdego.

Agresywny kot u weterynarza – jak sobie poradzić?

Agresywny kot u weterynarza – jak sobie poradzić?

Strach jest jednym z głównych powodów, dla których koty nie odwiedzają weterynarza tak często jak psy. Na szczęście specjalista weterynarii doskonale wie, jak postępować z agresywnymi kotami. W międzyczasie możesz stosować sztuczki, aby nakłonić kota do siedzenia w transporterze, a nawet dawać mu smakołyki! Istnieją nawet chusteczki i spraye z feromonami, które pomogą Twojemu kotu poczuć się bardziej komfortowo w transporterze. A jeśli Twój pupil wydaje się bać transportera, po prostu powiedz o tym w gabinecie weterynaryjnym. Więcej szczegółowych informacji od ekspertów takich jak Kasia Głowacka o kotach znajdziesz tutaj https://zwierzaki.pl/kot

Całkowite zignorowanie obrażającego kota

Całkowite zignorowanie obrażającego kota w gabinecie weterynaryjnym powinno być ostatecznością. Wizyta u weterynarza z kotem, który zachowuje się ospale, jest oznaką poważnej choroby. Należy wykonać badania krwi, aby wykluczyć ukryte problemy medyczne. Starsze koty mogą mieć problemy z widzeniem i słyszeniem oraz mogą nie zdawać sobie sprawy z Twojej obecności. Jeśli kot nie chce zwrócić na Ciebie uwagi, nie ignoruj tego! Potraktuj to jak nagły przypadek.

Niezależnie od zaleceń lekarza weterynarii, nigdy nie należy całkowicie ignorować kota w gabinecie weterynaryjnym. Bez względu na to, jak bardzo kochasz swojego kota, musisz wiedzieć, że niektóre koty mogą wykazywać zachowania agresywne. Niektóre z nich są spowodowane agresją w zabawie, jednak większość agresywnych kotów reaguje na odpowiednie wskazówki i może nauczyć się miłej zabawy. Z drugiej strony, koty agresywne mogą wykazywać agresję spowodowaną statusem. Niezależnie od przyczyny zachowania kota agresywnego, należy unikać poświęcania mu uwagi do czasu, aż się uspokoi i zrelaksuje.

Umieść kołki na tylnej części szyi kota

Jednym ze sposobów opanowania agresywnego kota jest zastosowanie chwytu dwuręcznego. Pierwsza ręka jest umieszczana na karku kota i powinna być na tyle luźna, aby kot mógł nad nią zapanować. Należy pamiętać, że pocieranie skóry kota może zwiększyć jego niepokój i pobudzenie. Jednak nie we wszystkich przypadkach może to być skuteczne rozwiązanie.

Czytaj również:   Czym się zajmuje i ile zarabia asystent weterynarza?

Jeśli tradycyjna obroża nie działa, spróbuj umieścić kołki na tylnej części szyi. Metoda ta znana jest również jako „hamowanie zachowań poprzez szczypanie” i jest skuteczna w przypadku większości kotów. Jednak metodę tę należy stosować wyłącznie u kotów, które dobrze znasz. Obroża może dusić lub szczypać kota, dlatego powinieneś zastosować metodę uspokajającą. Szorstki zarost u kota to luźny fałd skóry za jego szyją.

Leczenie agresji przekierowanej

Agresja przekierowana jest spowodowana powtórzeniem się zdarzenia, które początkowo wywołało agresywne zachowanie kota. Może to nastąpić kilka minut lub kilka godzin później. Jeśli incydent był odwetem, kot może stać się niespokojny i powtarzać swoje zachowanie. Zachowanie kota może również ulec zmianie i może on zacząć wyrządzać krzywdę innym zwierzętom i ludziom.

Agresja przekierowana często nie jest przypadkowa, dlatego łatwo ją przeoczyć w początkowym okresie. Twoja reakcja będzie miała wpływ na powrót kota do zdrowia. Aby zminimalizować ryzyko dalszej agresji, spróbuj odizolować zwierzę w osobnym pomieszczeniu, z zasłoniętymi zasłonami i słabym oświetleniem. Unikaj głośnego hałasu, innych zwierząt i ludzi. W ten sposób kot nie będzie tak skłonny do dalszych ataków, jeśli pierwsze zdarzenie nie zostało zażegnane. Pamiętaj, że agresja przekierowana jest spowodowana strachem i zdenerwowaniem. Koty nie potrafią wyciągać wniosków ze swoich doświadczeń, kiedy są w stanie strachu.

Jeśli zauważysz, że Twój kot zachowuje się agresywnie, ważne jest, aby rozdzielić oba koty do czasu, aż się uspokoją. Pozostawienie jednego kota w spokoju może sprawić, że pierwszy kot poczuje się zagrożony lub gorzej. Jednak pozwolenie mu na odwet może spotęgować agresję. Może to zwiększyć poziom przerażenia i doprowadzić do urazów oraz niewłaściwego zachowania. Co więcej, przyczyną przekierowanej agresji może być ból i choroba. Jeśli Twój kot przejawia zachowania agresywne, musisz jak najszybciej zająć się źródłem problemu.Podobne