Gabinet Weterynaryjny – Kocurek

Idealne miejsce jeżeli szukasz informacji prosto od weterynarza. Piszemy tak jak potrafimy, ale zrozumiale i dla każdego.

Jak wygląda leczenie ambulatoryjne kota?

Jak wygląda leczenie ambulatoryjne kota?

Bez względu na to, czy Twój kot wymaga leczenia ambulatoryjnego, czy też dopiero rozpoczyna nowy program behawioralny, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. Intensywny program ambulatoryjny (Intensive Outpatient Program, IOP) to krótszy program, trwający trzy godziny dziennie, trzy dni w tygodniu, przez okres do 10 tygodni. Zazwyczaj jest to kolejny krok po programie leczenia dziennego, ale może też stanowić punkt wyjścia dla Twojego kota.

Objawy leczenia ambulatoryjnego dla kota

Infekcje dróg moczowych mogą występować u kotów w wyniku niedrożności układu moczowego. Choroba ta może przebiegać bezobjawowo, ale nieleczona może prowadzić do poważnych schorzeń. Infekcje dróg moczowych dotyczą układu moczowego kota, w tym cewki moczowej i pęcherza moczowego. Należy podjąć leczenie, gdy tylko zauważysz zmianę w sposobie oddawania moczu przez kota.

Ogólne badania przesiewowe krwi są na ogół prawidłowe, ale mogą wykazywać pewne niespecyficzne zmiany. Wymioty mogą powodować podwyższoną liczbę czerwonych krwinek lub wzrost wartości parametrów nerkowych. Wyniki te nie są specyficzne dla zapalenia trzustki, ale mogą wskazywać na inne problemy. W przypadku ciężkich objawów lekarz weterynarii może zalecić podanie leków opioidowych. Pierwsze leczenie może być najskuteczniejsze. Gdy stan kota jest stabilny, kolejnym krokiem może być zabieg chirurgiczny.

Intensywny program ambulatoryjny

Program intensywnej terapii ambulatoryjnej CATS pomaga osobom pokonać uzależnienie dzięki sesjom w małych grupach i intensywnemu programowi nauczania. Ten program leczenia ambulatoryjnego zapewnia środowisko o niskim oporze, które pozwala uczestnikom na powrót do domu i pracy. Każdego dnia poruszany jest inny temat. Program kładzie nacisk na zaufanie w grupie i koncentruje się na jednym aspekcie uzależnienia. Program ma również na celu pomoc osobom w budowaniu umiejętności życiowych, które pozwolą im radzić sobie z trudnościami, jakie może przynieść życie.

Terapia jest dostępna dla wszystkich uczestników programu CATS. Terapeuci stosują podejście wielodyscyplinarne, które może obejmować terapię poznawczo-behawioralną, rozmowy motywacyjne i budowanie umiejętności. Terapeuci są przeszkoleni w zakresie stosowania metod opartych na dowodach naukowych, takich jak terapia poznawczo-behawioralna, rozmowa motywacyjna i mindfulness. Zazwyczaj terapeuci mają uprawnienia licencjonowanego doradcy zawodowego lub certyfikowanego doradcy ds. uzależnień. Program nie jest dostępny dla wszystkich, a uczestnicy muszą posiadać ubezpieczenie zdrowotne lub być gotowi zapłacić z własnej kieszeni za niezbędne szczepienia.

Czytaj również:   Ile kosztuje wyjęcie kleszcza u weterynarza

Struktura

Koty mogą korzystać z opieki ambulatoryjnej w wielu różnych miejscach, od przychodni po szpitale dla zwierząt. W dużym retrospektywnym badaniu przeprowadzonym wśród samców i samic kotów w szpitalach klinicznych w Ameryce Północnej i Kanadzie stwierdzono, że ogólna częstość występowania niedrożności cewki moczowej (UO) w tych klinikach wynosi jeden procent. Jednakże częstość występowania tego schorzenia w ogólnej populacji podstawowej opieki zdrowotnej nie jest znana. Niemniej jednak, Intensywny Program Ambulatoryjny CATS oferuje podejście w małej grupie i intensywny program nauczania, aby pomóc uczestnikom w poprawieniu ich umiejętności powrotu do zdrowia.

Środowisko wspierające

Choremu lub zranionemu kotu można zapewnić środowisko wspierające, zapewniające kontrolę bólu, odżywianie i inne niezbędne rzeczy. Ponieważ koty zwykle tracą apetyt i piją mniej niż zwykle, ten rodzaj opieki jest niezbędny. Odwodnienie jest potencjalnym zagrożeniem życia. Co więcej, koty cierpiące na anoreksję są narażone na wystąpienie stłuszczenia wątroby, ponieważ zapasy tłuszczu są wysyłane do wątroby, co powoduje przeciążenie jej funkcji. W takich przypadkach opieka wspomagająca może pomóc przedłużyć życie kota.

O ile interwencje medyczne są korzystne dla fizycznego dobrostanu kota, o tyle mogą mieć negatywny wpływ na jego zdrowie psychiczne. Na szczęście otoczenie zapewniające wsparcie jest skutecznym sposobem na złagodzenie stresu związanego z chorobą. Na szczęście istnieje kilka sposobów zapewnienia kotu wspierającego środowiska. Jednym z nich jest zapewnienie ciepłej budki lub miejsca do odpoczynku. Element grzewczy może również pomóc kotu w regulacji temperatury ciała.

Podobne