Gabinet Weterynaryjny – Kocurek

Idealne miejsce jeżeli szukasz informacji prosto od weterynarza. Piszemy tak jak potrafimy, ale zrozumiale i dla każdego.

Obcinanie pazurów u psa u weterynarza jak to wygląda?

Obcinanie pazurów u psa u weterynarza jak to wygląda?

Obcinając psu pazury u lekarza weterynarii, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, przeciągnij ramiona i górną część ciała nad barkami psa. Pamiętaj, aby lewym przedramieniem objąć kark psa, aby uniemożliwić mu uniesienie głowy. Jeżeli pies jest ruchliwy lub niespokojny, możesz położyć go na boku lub oprzeć jego głowę w dół, aby uniemożliwić mu uniesienie głowy. Po drugie, upewnij się, że mocno i pewnie trzymasz palce psa.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z pugotowie.pl

Obcinanie paznokci

Nie wszystkie psy muszą mieć obcinane pazury, dlatego też musisz ustalić, czy konieczne jest obcinanie paznokci u Twojego psa. O tym, jak często pies powinien mieć obcinane pazury, decyduje wiele czynników, w tym wiek, rasa, wielkość i tryb życia. Na przykład duże psy mają grubsze i mocniejsze pazury niż małe. Starsze psy często mają słabsze paznokcie, które łatwo się łamią. Wreszcie, psy, które dużo spacerują, muszą mieć obcinane paznokcie rzadziej niż psy prowadzące siedzący tryb życia lub przebywające w klatce.

Przed przystąpieniem do obcinania pazurów u psa w domu, należy najpierw nauczyć się rozpoznawać szybki pazur. W tym miejscu znajduje się szereg nerwów i naczyń krwionośnych. Jeśli przetniesz szybki, będą one krwawić i sprawiać psu ból. Jeśli pies jest szczególnie nerwowy, warto zabrać go do weterynarza. Specjalista może również pomóc Ci zdecydować, jak często powinieneś przycinać psu pazury.

Zastosuj puder styptyczny

Zarówno groomerzy jak i lekarze weterynarii udzielają wskazówek dotyczących obcinania paznokci u psa. Oto kilka wskazówek. Obcinaj paznokcie przy pomocy nożyczek. Zawsze trzymaj pewnie łapę psa i przedłuż pierwszy paznokieć przed obcięciem pozostałych. Unikaj miażdżenia paznokci. Jeśli pies boi się obcinacza do pazurów, najlepszym rozwiązaniem może być pilnik. Zastosuj puder styptyczny, aby zatrzymać krwawienie po obcinaniu paznokci u psa.

Proszek styptyczny jest środkiem stosowanym miejscowo w celu przyśpieszenia krwawienia paznokci. Różne marki pudru styptycznego mają różne działanie. Niektóre pomagają zatrzymać krwawienie, inne zaś zapobiegają zakażeniu. Ważne jest, aby przed podaniem psu tego środka zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli zadziała w Twoim przypadku, spróbuj zastąpić go innym proszkiem: soda oczyszczona, skrobia kukurydziana lub mąka mogą pomóc w zatrzymaniu krwawienia.

Nanieś proszek styptyczny na opuszkę łapy

Kiedy lekarz weterynarii przycina pazury Twojemu psu, prawdopodobnie użyje proszku styptycznego, aby zatrzymać krwawienie. Tradycyjnie, ten proszek na bazie chemicznej powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zapobiegając krwawieniu. Jest on często dostępny w postaci sypkiego proszku lub stałej, przypominającej kredę pastylki. Jego działanie polega na zatykaniu naczyń krwionośnych i niemal natychmiastowym zatrzymaniu krwawienia. Zawiera związki aluminium i syntetyczne substancje chemiczne.

Czytaj również:   Jaki wybrać prezent dla weterynarza

Proszek lepki jest najczęściej stosowanym przez lekarzy weterynarii sposobem tamowania krwawienia ze skaleczeń. Działa on jako środek przeciwkrwotoczny i miejscowo znieczulający. Nakładanie proszku jest łatwe i polega na zanurzeniu palca w pojemniku z proszkiem. Należy pamiętać o stosowaniu umiarkowanego nacisku, ponieważ ułatwi to przyleganie proszku do krwawiącego miejsca. Gdy proszek przylgnie do opuszki łapy, można przystąpić do obcinania paznokci psa.

Jeśli przypadkowo obetniesz psu paznokieć zbyt krótko, pochwal zwierzę za swój wysiłek. Pozytywne skojarzenie z obcinaniem paznokci pomoże zwierzęciu zaakceptować ten zabieg. Jeśli sam obcinasz psu pazury, postaraj się nie wpadać w panikę, jeśli przez przypadek obetniesz je zbyt krótko. Zamiast tego wybacz sobie i nie pozwól, aby ten incydent zniechęcił Cię do obcinania paznokci w przyszłości. Jeśli Twój pies boi się tego procesu, możesz spróbować posmarować krwawiący paznokieć proszkiem styperskim. Nałóż puder delikatnie na krwawiący paznokieć i wetrzyj go, aby zapewnić pełne pokrycie.

Stosowanie pudru styptycznego na paznokcie u nóg

Jeśli przez przypadek przycinasz psu paznokieć zbyt głęboko, pomocny może okazać się puder styptyczny. Działa on szybciej niż sam nacisk, zatrzymując krwawienie. Mąka lub skrobia kukurydziana może również pomóc w zakrzepnięciu rany. Aby zmniejszyć krwawienie, można również zastosować lód. Jeśli krwawienie jest nadal silne, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Można również użyć kredki lub proszku pichtowego.

W razie przypadkowego przycięcia szybki nie należy wpadać w panikę. Następnie posmaruj paznokieć pudrem styptycznym i daj psu smakołyk. W razie potrzeby zawsze możesz przyciąć paznokieć ponownie później. Jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo obcinać paznokcie u psa, odwiedź lekarza weterynarii i poproś go o zademonstrowanie prawidłowej techniki.

Proszki styptyczne zawierają azotan srebra i mogą zatamować krwawiący paznokieć. Po przycięciu pazurów u weterynarza wystarczy nanieść proszek styptyczny na krwawiącą końcówkę paznokcia. Proszek należy nakładać z lekkim naciskiem. Proszek może szczypać i może być konieczne jego ponowne zastosowanie, jeśli pies szybko się porusza.

Podobne