Gabinet Weterynaryjny – Kocurek

Idealne miejsce jeżeli szukasz informacji prosto od weterynarza. Piszemy tak jak potrafimy, ale zrozumiale i dla każdego.

Jak wygląda odpchlenie kota u weterynarza

Jak wygląda odpchlenie kota u weterynarza

Istnieje wiele oznak inwazji pcheł, a szybkim sposobem na określenie, czy mamy do czynienia z poważnym problemem z pchłami, jest dokładne zbadanie kota pod kątem nadmiernego drapania. Pchły są łatwo widoczne gołym okiem, a można je nawet wykryć, przeczesując sierść kota grzebieniem o drobnych zębach. Brud pcheł będzie widoczny na wilgotnej wacie i będzie wyglądał jak czerwono-brązowa krew.

Pchły są pasożytami zewnętrznymi, które żywią się krwią swoich żywicieli. Dywany i centralne ogrzewanie stwarzają idealne warunki do ich rozwoju, dlatego często można je znaleźć w miejscach, w których Twoje zwierzę spędza czas. Pchły mogą być na tyle małe, że można je pomylić z cząsteczkami kurzu, ale ich dorosłe stadium jest znacznie większe. Po dostaniu się do organizmu kota, szybko migrują do najciemniejszych części ciała zwierzęcia, co utrudnia ich wykrycie.

Dorosłe pchły są brązowe lub czarne i są łatwo widoczne gołym okiem. Możesz również sprawdzić, czy nie ma pcheł za pomocą grzebienia lub szczotki, ponieważ mają one tendencję do wysokiego skakania. Jeśli nie jesteś w stanie ich zauważyć, poszukaj pchlego brudu na brzuszku zwierzęcia i w cienkich włosach wokół jego ciała. Jeśli podejrzewasz u swojego pupila infestację pcheł, najlepiej zabrać go do weterynarza, ale nie spiesz się z umówieniem wizyty.

Jeśli obawiasz się, że Twój kot może mieć pchły, najpierw skontaktuj się z weterynarzem, aby upewnić się, że nie stosujesz zbyt ostrego leczenia. Wiele leków na pchły jest skuteczniejszych, gdy są stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Przed zastosowaniem jakichkolwiek produktów dostępnych bez recepty należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Ponadto może on zalecić leczenie zapobiegawcze, aby zapobiec infestacji pcheł w przyszłości. Jeśli obawiasz się o zdrowie swojego kota, zadzwoń na całodobową infolinię pod numer 01924 465 592 i poproś o rekomendację.

Dorosłe pchły to małe, bezlotne owady, które żyją na kotach. Ich wielkość waha się od główki szpilki do jednej ósmej cala. Są czerwonobrązowe, mają długie nogi i smukły, rurkowaty ryj ssący. Mogą osiągać ponad 30 cm długości i mają około dwóch dziesiątych cala. Dorosłe pchły mogą być obecne w sierści kota lub na pobliskim przedmiocie.

Twój kot może wykazywać kilka z tych objawów infestacji pcheł, w zależności od ogólnego stanu zdrowia i stopnia nasilenia problemu. Pchły mogą powodować nadmierne drapanie się kota, a nadmierne szczotkowanie może pozostawić na skórze płaty pozbawione włosów. W ostateczności kot z pchłami może być bardzo nastrojowy i wykazywać nietypowe zachowania. Nawet u kociąt może dojść do anemii, jeśli mają pchły.

Czytaj również:   Tabletki uspokajające dla psa od weterynarza

Koty są bardzo wybredne w kwestii swojej sierści i skóry. Jeśli Twój kot ma pchły, może to powodować intensywną pielęgnację, co skutkuje łysymi plamami, rozległym wypadaniem włosów, a nawet wyścigowymi pasmami zapalenia skóry na grzbiecie. Lekarz weterynarii może leczyć infestację pcheł u kota i pozbyć się jej. Chociaż objawy te są często nieszkodliwe, ustalenie, czy Twój kot ma pchły, może być trudne.

Pchła u kota rozpoczyna swój cykl życiowy po spożyciu posiłku z krwi i zaczyna się rozmnażać kilka dni później. Samice pcheł składają jaja w trakcie żerowania, przemieszczając się po ciele kota. Samica pchły może złożyć do 50 jaj dziennie, co nie jest rzadkością w przypadku inwazji. W ciągu swojego życia pchła może złożyć nawet 2000 jaj. Po wykluciu się z jaj larwy pcheł żywią się resztkami organicznymi, kocią sierścią i kocimi odchodami.

Środki przeciw pchłom są dostępne w supermarketach, sklepach zoologicznych i u weterynarzy, ale nie wszystkie są bezpieczne dla kotów. Upewnij się, że dokładnie przestrzegasz zaleceń – niektóre środki przeciw pchłom mogą być mniej skuteczne lub zawierać mniej bezpieczne składniki niż inne. Ponadto, pchły mogą żyć miesiącami bez żywiciela. W rzeczywistości dziewięćdziesiąt procent z nich żyje w środowisku naturalnym. Jeśli nie zastosujesz preparatu przeciw pchłom, Twój kot może być nosicielem pcheł przez kilka miesięcy.

Tabletki i maści na pchły stosowane raz w miesiącu zabijają larwy, poczwarki i jaja pcheł. Produkty te nie zabijają jednak pcheł od razu. W rzeczywistości mogą one być nadal widoczne u Twojego zwierzęcia, dopóki nie zostanie usunięta infestacja środowiskowa. Aby zapobiec zarażeniu się kota pchłami, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. W ten sposób będziesz miał większe szanse na wyleczenie infestacji i zapobieżenie zarażeniu się zwierzęcia chorobą.

Podobne