Gabinet Weterynaryjny – Kocurek

Idealne miejsce jeżeli szukasz informacji prosto od weterynarza. Piszemy tak jak potrafimy, ale zrozumiale i dla każdego.

Jak wygląda badanie usg kota?

Jak wygląda badanie usg kota?

Technologia ultradźwiękowa umożliwia uzyskiwanie w czasie rzeczywistym dwuwymiarowych obrazów narządów, tkanek i naczyń krwionośnych wewnątrz ciała. Badanie ultrasonograficzne i echokardiograficzne umożliwia diagnozowanie chorób serca, w tym kardiomiopatii restrykcyjnych i rozstrzeniowych. Badania ultrasonograficzne mogą być również wykorzystywane do wykrywania rozwoju płodu i jego żywotności, a także do określania liczby płodów. Aby dowiedzieć się więcej o badaniu ultrasonograficznym u kotów, czytaj dalej!

TFAST

Badanie ultrasonograficzne TFAST u kota jest niezwykle dokładną metodą oceny układu sercowo-naczyniowego kociego pacjenta. Pomimo swoich ograniczeń, jest to niezwykle specyficzna procedura, która pozwala klinicystom na rozróżnienie różnych rodzajów wysięków i odmy opłucnowej. Niemniej jednak, powinno być ono stosowane tylko w przypadkach ostatecznej diagnozy i nie powinno zastępować pełnego badania fizykalnego. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych schorzeń, które można wykryć za pomocą tego badania.

Badanie ultrasonograficzne TFAST jest jedyną techniką pozwalającą na dokładne zdiagnozowanie wodobrzusza u kotów. Należy jednak pamiętać, że nawet lekarze weterynarii z niewielkim doświadczeniem w ultrasonografii mogą bezpiecznie wykonać badanie AFAST. Pielęgniarka weterynaryjna może nawet wykonać skanowanie bez obecności lekarza weterynarii. Po obejrzeniu obrazów przez lekarza weterynarii, personel weterynaryjny może postawić diagnozę na ich podstawie. Nie ma specjalnych wymagań licencyjnych do wykonywania testu FAST. Zaleca się jednak, aby technik weterynaryjny przeszedł praktyczne szkolenie pod okiem dyplomowanego radiologa i obserwował skanowanie w miejscu pracy, pod nadzorem doświadczonego lekarza. Niektóre programy szkoleniowe mogą obejmować również doświadczenie w pracy w mokrym laboratorium.

Charakterystyka żyły głównej ogonowej

U kotów duplikacja żyły ogonowej jest na tyle rzadka, że może być przyczyną zakażeń dróg moczowych i wodonercza. Duplikacja żyły głównej dolnej jest jednak często mylona z innymi nieprawidłowościami naczyniowymi, dlatego ważne jest rozróżnienie tych dwóch struktur. W tym przypadku stwierdzono, że żyła główna dolna jest zdwojona, a żyły nerkowe prawa i lewa są zdwojone.

Żyła główna przedmoczowodowa występuje u około jednej trzeciej populacji kotów i była związana z występowaniem zwężeń moczowodów u ludzi. W retrospektywnym badaniu przekrojowym staraliśmy się scharakteryzować cechy wielorzędowej tomografii komputerowej (MDCT) z wzmocnieniem kontrastowym w przypadku podejrzenia żyły głównej przedmoczowodowej u kotów. W celu zebrania danych przeanalizowaliśmy dokumentację medyczną z dwóch placówek weterynaryjnych w latach 2010-2013. U wszystkich kotów wykonano pełne badanie MDCT z wzmocnieniem kontrastowym w celu oceny moczowodów i żyły głównej dolnej.

Czytaj również:   Jaki będzie odpowiedni strój dla wterynarza?

Charakterystyka płuc

Obraz radiologiczny płuc u kotów jest pierwszym krokiem w diagnostyce wielu chorób układu oddechowego. Podczas rutynowego badania kot może wykazywać szereg objawów, takich jak kaszel, tachypnoea i duszność. Podczas obrazowania metodą tomografii komputerowej w płucach obu kotów stwierdzono niewielką ilość płynu, który pomaga płucom przylegać do ściany klatki piersiowej. Jednak dodatkowe ciśnienie lub choroba podstawowa mogą zaburzyć ten płyn, powodując jego nieprawidłowy wygląd i upośledzenie oddychania. Kota z płynem w płucach należy natychmiast zbadać, ponieważ może to wskazywać na chorobę podstawową, która może mieć wpływ na układ oddechowy lub sercowo-naczyniowy.

Miąższ płucny wykazywał uogólniony siateczkowaty wzór, z niejednolitym wzmocnieniem szklistym. Występowały liczne tętnice oskrzelowe, a miąższ płucny wykazywał łagodne do umiarkowanego zmętnienie śródmiąższowe. Kilka płucnych dróg oddechowych było powiększonych i zawierało umiarkowane lub duże obszary konsolidacji. Na brzusznym marginesie lewego płata ogonowego płuca znajdował się niewielki obszar o wzmocnionym szklistym zabarwieniu.

Charakterystyka pęcherza moczowego

Większość przypadków WZJG kotów charakteryzuje się umiarkowaną lub gęstą masą komórkową. Nabłonek często ulega erozji; w 11 przypadkach guzy tworzyły palczaste wyrośla egzofityczne w świetle pęcherza moczowego. Histologiczne cechy WZJG pęcherza moczowego są bardzo podobne do cech WZJG u ludzi. UC dróg moczowych ma dwa podtypy: nieinwazyjny i inwazyjny.

W tym badaniu scharakteryzowano skład bakteryjny moczu, stosując metody niezależne od hodowli. Zestaw bakterii z pęcherzy moczowych pacjentów z PUC i osób z grupy kontrolnej ujawnił cztery typy urotypów, z których każdy miał odrębne cechy. Wśród tych typów bakterii Escherichia-Shigella dominowała we wszystkich przypadkach PUC i u pacjentów z CKD. Różnorodność i skład bakterii u pacjentów z CKD i PUC różniły się znacząco od kontroli.

Kamienie moczowe, zapalenie pęcherza moczowego i niedrożność cewki moczowej są jednymi z najczęstszych przyczyn mocznicy u kotów. Zdjęcia rentgenowskie moczu mogą w niektórych przypadkach wykryć kamienie i torbiele w pęcherzu moczowym. Cewnikowanie moczu to specjalny rodzaj obrazowania radiograficznego, polegający na wprowadzeniu barwnika do pęcherza moczowego. Barwnik ten pomaga w zarysowaniu pęcherza moczowego i cewki moczowej. Ten rodzaj procedury radiograficznej jest wykorzystywany do diagnozowania szerokiego zakresu problemów, w tym zwężeń cewki moczowej, kamieni pęcherza moczowego i guzów. Koty poddawane są zabiegowi w znieczuleniu miejscowym i powinny być spokojne w trakcie badania.

Podobne