Gabinet Weterynaryjny – Kocurek

Idealne miejsce jeżeli szukasz informacji prosto od weterynarza. Piszemy tak jak potrafimy, ale zrozumiale i dla każdego.

Jak sobie z tym radzić – agresywny pies u weterynarza

Jak sobie z tym radzić – agresywny pies u weterynarza

Jeśli Twój zwierzak jest niespokojny podczas wizyty u weterynarza, warto rozważyć zabranie go ze sobą. Możesz poprosić o leki przeciwlękowe, które są zwykle stosowane podczas podróży. Jeśli pies jest naprawdę agresywny, weterynarz może być zmuszony do podania mu środków uspokajających. Chociaż może to być nieprzyjemne doświadczenie zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela, jest to również opcja, która jest często mniej kosztowna i mniej inwazyjna. Feromony, czyli substancje chemiczne wytwarzane przez zwierzęta, mogą pomóc w uspokojeniu Twojego pupila.

Pilnowanie zasobów

Pomimo tego, że u weterynarza pies może sprawiać wrażenie agresywnego, zachowanie polegające na pilnowaniu zasobów nie musi być oznaką złego traktowania lub problemu behawioralnego. Jeśli Twój pies jest zawsze głodny, prawdopodobnie będzie pilnował miski z jedzeniem. Jeśli zauważysz, że zachowanie psa zmienia się bez ostrzeżenia, być może masz do czynienia z zachowaniem polegającym na pilnowaniu zasobów. Lekarz weterynarii może pomóc w rozpoznaniu tego problemu, przeprowadzając badanie.

Pierwszym krokiem w korygowaniu zachowania polegającego na pilnowaniu zasobów jest ustalenie, co wywołuje takie zachowanie. Spróbuj ustawić w obszarze zainteresowania psa przedmiot o niskiej wartości, a następnie podejdź spokojnie do zwierzęcia. Następnie podrzuć w kierunku zbliżającej się osoby przedmiot o wyższej wartości. Pies skojarzy przedmiot o wyższej wartości ze zbliżającą się osobą, co powinno w końcu zredukować zachowania obronne.

Systematyczne odczulanie

Celem systematycznej desensytyzacji jest nauczenie zwierzęcia spokojnego reagowania na określone bodźce. Proces ten polega na stopniowym wystawianiu zwierzęcia na działanie coraz intensywniejszych bodźców bez karania go. Następnie pies jest stopniowo przyuczany do niższego poziomu, aż do osiągnięcia pożądanego zachowania. Proces ten może trwać tygodnie, miesiące, a nawet lata. Z tego powodu ważne jest, aby uważnie obserwować reakcje psa i nigdy nie pozwalać mu na zbytnie rozluźnienie.

Na przykład, w najnowszych badaniach nagrody w postaci jedzenia nie okazały się najskuteczniejszym czynnikiem wzmacniającym proces odczulania. Psy chętniej jadły smakołyki poza kliniką niż w jej wnętrzu, ale większość respondentów stwierdziła, że ich zwierzęta jadły smakołyki podczas szkolenia. Ważne jest jednak, aby stosować smakołyki o wysokiej wartości. Ponadto właściciel psa nie powinien nigdy zmuszać go do jedzenia smakołyków.

Leczenie agresji konstrukcyjnej

Jeśli szukasz sposobu na powstrzymanie agresywnego zachowania swojego psa, pomocne może być leczenie agresji konstrukcyjnej. W terapii tej wykorzystuje się zwierzęta wabiki, aby przyuczyć psa do zmiany zachowania. Wykorzystuje się negatywną reakcję psa na nowy bodziec, aby uczynić go bardziej przyjaznym. Proces ten pomaga również psu zmienić sposób myślenia. Ważne jest jednak, aby zasięgnąć porady specjalisty. Poniżej wymieniono trzy najważniejsze aspekty leczenia agresji konstrukcyjnej.

Czytaj również:   Jak wygląda odrobaczanie kota?

Podczas pierwszej sesji należy zakończyć leczenie agresji konstrukcyjnej. Najlepiej byłoby, gdyby terapia osiągnęła punkt zwrotny w zachowaniu psa już podczas pierwszej sesji. Jednak różne psy różnie reagują na terapię i niektóre z nich mogą wymagać więcej niż jednej sesji. Dlatego najlepiej jest zaplanować kilka sesji, ponieważ różne psy różnie reagują na leczenie. Jednak według dr Jesusa Rosalesa-Ruiza leczenie agresji konstrukcyjnej można zakończyć w ciągu zaledwie trzech dni.

Unikaj stresu w poczekalni

Podczas wizyty u weterynarza rozważ pozostawienie psa z kimś w samochodzie lub na zewnątrz. Nigdy nie jest dobrym pomysłem pozostawianie psa samego w poczekalni, dlatego staraj się wychodzić z niej jak najwcześniej. W poczekalni powinna panować spokojna atmosfera, a Ty powinieneś starać się unikać kontaktu wzrokowego z innymi pacjentami. Dobrym sposobem na uniknięcie stresu spowodowanego przebywaniem w poczekalni jest zabranie ze sobą karmy, którą można nakarmić psa podczas oczekiwania. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na oczekiwanie, możesz rozważyć użycie feromonów lub muzyki klasycznej. Poczekalnia powinna być miejscem mniej zatłoczonym dla psa i klienta, aby uniknąć interakcji z innymi pacjentami. Jeśli masz dziecko lub psa z silną reakcją, możesz położyć przed jego twarzą trochę jedzenia z puszki lub pokarmu dla niemowląt, tak aby pies i podopieczny nie mieli kontaktu z innymi.

Zapoznaj się z zasadami obowiązującymi w poczekalni. Nie przyprowadzaj psa, który jest agresywny, chyba że jest on odpowiednio skrępowany. Najlepiej jest też unikać przyprowadzania do weterynarza więcej niż jednego psa naraz. Nie chcesz, aby lekarz czekał dłużej niż to konieczne. Możesz poprosić recepcjonistkę o pomoc, dzwoniąc do kliniki z wyprzedzeniem. Upewnij się, że recepcjonistka wie, czy Twoje zwierzę jest agresywne, aby mogła zaproponować Ci jakieś ustępstwo lub alternatywę tylnymi drzwiami.

Podobne