Gabinet Weterynaryjny – Kocurek

Idealne miejsce jeżeli szukasz informacji prosto od weterynarza. Piszemy tak jak potrafimy, ale zrozumiale i dla każdego.

Badania krwi u kota – jak wygląda?

Badania krwi u kota – jak wygląda?

Jak wygląda krew kota? Istnieje kilka różnych testów, które lekarze weterynarii wykorzystują do oceny Twojego kota. Liczba białych krwinek i poziom bilirubiny całkowitej to dwa z najczęściej wykonywanych badań. W tym artykule omówimy zakres norm dla tych badań. Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają te liczby, omówimy różne schorzenia, na które mogą wskazywać poszczególne testy. Omówimy również, jak interpretować wyniki nieprawidłowe, takie jak podwyższony poziom.

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem okiemzwierzaka.pl

Normalny zakres liczby białych krwinek u kotów

Niski poziom białych krwinek u kota może nie oznaczać poważnego problemu. Jeśli zauważysz spadek tego parametru życiowego, natychmiast zabierz kota do weterynarza. Liczba białych krwinek u kotów poniżej normalnego zakresu może wskazywać na pojawienie się białaczki kotów lub nawet poważniejszej choroby. Lekarz weterynarii będzie w stanie pomóc Ci ustalić przyczynę niskiego poziomu białych krwinek u Twojego kota i zalecić odpowiednie leczenie.

Jeśli liczba białych krwinek u kota jest nieprawidłowa, lekarz weterynarii może wykonać pełną morfologię krwi podczas badania kontrolnego. Niektóre z przyczyn mogą obejmować infekcje bakteryjne lub grzybicze, pasożyty lub reakcje alergiczne. Normalny zakres liczby białych krwinek u kotów wynosi od 5 500 do 19 500 komórek na mikrolitr krwi. Poziom neutrofilów i limfocytów u kotów może być wyższy lub niższy niż u innych zwierząt. Niektóre choroby mogą wpływać na liczbę tych białych krwinek, w tym sepsa i choroby autoimmunologiczne.

Badanie WBC określa również hematokryt (PCV). Jest to szacunkowa wartość objętości komórek wypełnionych (PCV), która określa liczbę komórek na mililitr sześcienny krwi. Próbka krwi jest umieszczana w małej szklanej probówce i odwirowywana w wirówce. Wirówka obraca próbkę z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę. Ponieważ komórki są cięższe od osocza, mają tendencję do gromadzenia się na jednym końcu probówki. Zawartość PCV wyrażana jest jako procent komórkowej części krwi. Prawidłowa wartość PCV u kotów wynosi od 29 do 50.

Neutrofile i eozynofile stanowią większość białych krwinek u kotów. Populacja neutrofilów jest największa, a pozostałe dwa typy są najmniejsze. Oba typy są odpowiedzialne za reakcje zapalne w organizmie. Neutrofile są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do leukocytozy i stanu zapalnego. Bazofilia związana jest z pasożytami i stanem zapalnym, natomiast eozynofilia przypisywana jest reakcjom alergicznym.

Czytaj również:   Co gryzie weterynarza?

Zakres norm dla bilirubiny całkowitej u kotów

W przeciwieństwie do ludzi, u kotów nie ma normalnego zakresu badania krwi na obecność bilirubiny całkowitej u kotów. Chociaż badania krwi kotów nie wymagają takiej samej oceny klinicznej, jak badania wykonywane u ludzi, warto znać normalny zakres dla tego badania. Niniejszy przewodnik pomoże Ci zdecydować, kiedy poziom bilirubiny jest wystarczająco wysoki, aby uzasadnić dalsze badania.

Wyniki badania krwi kotów na obecność bilirubiny całkowitej wskażą, czy u kota występuje żółtaczka, czy też nie. W przypadku żółtaczki poziom ten może wskazywać na chorobę wątroby, chorobę trzustki lub niedrożność dróg żółciowych. Wysoki wynik testu może również wskazywać na obecność innych schorzeń, w tym początków choroby wątroby lub trzustki, a także innych problemów metabolicznych.

9-miesięczna kotka mieszańcowa została skierowana do Veterinary Medical Center of the University of Tokyo z powodu okresowej anoreksji i podwyższonej aktywności enzymów wątrobowych. Podczas oceny w klinice lekarza weterynarii, który skierował kota na leczenie, stwierdzono u niego podwyższony poziom bilirubiny całkowitej. Właściciel kota nadal podawał mu ogólnodostępną dietę komercyjną, która nie zawierała żadnych suplementów miedzi.

Podwyższony poziom bilirubiny w moczu jest dobrym wskaźnikiem cholestazy. Wyniki badań krwi na obecność bilirubiny muszą być jednak interpretowane z uwzględnieniem wiedzy na temat wydalania bilirubiny u kotów. Bilirubinuria zwykle poprzedza bilirubinemię i stanowi rozpoznanie cholestazy.

Liczba krwinek u kota może również dostarczyć lekarzowi weterynarii ważnych informacji na temat stanu zdrowia zwierzęcia. Badania te pozwalają również określić liczbę czerwonych krwinek we krwi, zwaną hematokrytem. Hematokryt to procentowy udział czerwonych krwinek we krwi, który jest przez nie zajmowany. Prawidłowy hematokryt oznacza, że hemoliza jest mało prawdopodobna.

Podobne